LEOPOLDŠTATE

Toms Stopards

LEOPOLDŠTATE

Ģimenes sāga

No angļu valodas tulkojusi Laila Burāne

Dailes teātra Lielajā zālē no 15.09.2023.

Sera Toma Stopparda pavisam nesen sarakstītā “Leopoldštate” ir viens no ievērojamākajiem un apspriestākajiem jaunāko laiku dramaturģijas darbiem. Autors pats uzskata, ka lugā ne tikai koncentrēti aprakstījis pats savas dzimtas likteni, bet arī izteicis desmitiem gadu uzkrāto radošo potenciālu. “Leopoldštate” stāsta par dzimtas izdzīvošanu cauri 20. gadsimta lielākajām cilvēces katastrofām. Luga nosaukta Vīnes ebreju kvartāla vārdā. 1899. gada nogalē pie apvāršņa ir jauns laikmets un uz svētku vakariņām ir sapulcējusies liela ebreju intelektuāļu ģimene, kura dzīvo Austroungārijas jeb “lupatu deķa” impērijā. Valstī, kur sadzīvo slāvi, vācieši, ungāri un ebreji, pastāv trausls līdzsvars – vismaz tik ilgi, kamēr cilvēkos pastāv cilvēcība. Bet jaunais laikmets draud lietu kārtību mainīt. Ģimenes gaitām sekosim līdz 1955. gadam, kad no kuplās saimes dzīvi būs palikuši tikai trīs. Mēs, skatītāji, zinām, kas šai ģimenei būs jāpieredz, bet viņi nākamo gadsimtu gaida ar cerību: “Es domāju, ka ir pienācis 20. gadsimts, bet gadsimti nav gadalaiki, kas atkārtojas. Pie Bābeles upēm mēs raudājām, bet tas laiks ir pagājis, tāpat kā viss, kas sekoja pēc tam – izraidīšanas, slaktiņi, dedzināšanas, asins apsūdzības, kā viduslaiki pagājuši – grautiņi, geto, dzeltenās zīmes… Tas viss ticis sarullēts un izmests kā vecs paklājs, jo Eiropa soļo uz priekšu.”

“Leopoldštate” drosmīgi aplūko, ko nozīmē būt citādam – svešiniekam starp svešiniekiem ne tikai paša, bet arī citu acīs. Tā uzdod jautājumus par vēsturi – kā saglabāt savas saknes, kā nosargāt savu pašapziņu, kā izdzīvot mazai tautai, kad pasaule ir sajukusi prātā?

Režisors – Džons Malkovičs (John Malkovich), scenogrāfs – Pjērs-Fransuā Limbošs (Pierre-François Limbosch), kostīmu māksliniece – Brigita Hatere (Brigit Hutter), komponists – Timofejs Pastuhovs (Timofei Pastukhov), gaismu mākslinieks – Oskars Pauliņš, scenogrāfa asistents – Rūdolfs Bekičs, kostīmu mākslinieces asistente – Jurate Silakaktiņa

Lomās: Artūrs Skrastiņš (Hermanis), Lidija Pupure (Emīlija), Kristīne Nevarauska (Eva), Vita Vārpiņa (Gretla), Kārlis Arnolds Avots (Ludvigs), Ilze Ķuzule-Skrastiņa (Vilma), Imants Strads (Ernsts), Milēna Miškēviča (Hanna), Toms Veličko (Jakobs), Anete Krasovska (Nellija), Katrīna Griga (Sallija), Dārta Daneviča (Roza), Indra Briķe (Poldi), Lelde Dreimane (Jana), Klāvs Kristaps Košins (Frics), Gints Andžāns (Ārons), Lauris Subatnieks (Kurts), Dainis Gaidelis (Zahs), Andris Bulis (Pērsijs), Kaspars Dumburs (Nātans), Aldis Siliņš (Civiliedzīvotājs)

 

 

Ieteikt

Tuvākie pasākumi
LEOPOLDŠTATE
PIRMIZRĀDE

Rīga, Dailes teātris Lielā zāle

piektdiena ,
15. septembris, 19:00
LEOPOLDŠTATE

Rīga, Dailes teātris Lielā zāle

 • 60€
 • 45€
 • 35€
 • 20€
LEOPOLDŠTATE

Rīga, Dailes teātris Lielā zāle

sestdiena ,
16. septembris, 18:00
LEOPOLDŠTATE

Rīga, Dailes teātris Lielā zāle

 • 39€
 • 31€
 • 24€
 • 15€
Pirkt no 15€
LEOPOLDŠTATE

Rīga, Dailes teātris Lielā zāle

svētdiena ,
17. septembris, 15:00
LEOPOLDŠTATE

Rīga, Dailes teātris Lielā zāle

 • 39€
 • 31€
 • 24€
 • 15€
Pirkt no 15€