ROKTO

Anka Herbuta

ROKTO

Lielajā zālē no 11.03.2022.

Pirmizrāde – 12.03.2022. 

Rokto ir teatrāls uzvedums, kuru iedvesmojuši vēlīnie Latvijas ebreju izcelsmes Amerikas gleznotāja Marka Rotko darbi, filozofa un kultūras teorētiķa Bjunga-Čula Hana idejas un neatšķetināmie tīklojumi starp mākslu un tirgu, garīgumu un kapitālismu, hoasu un mēģinājumiem mākslu regulēt. Viltojums un oriģināls ir stāsta centrālā tēma, un to paradoksālās metastāzes virtuālajā vidē. No vienas puses Rokto ir slavenā mākslinieka uzvārda kropļojums, līdzigi tam, kā slaveni zīmoli tiek aizstāti ar viltojumiem, kā Adibas vai Dolce Banana. No otras, izrādes nosaukums ilustrē Greiema Rovlinsona 1999. gadā izvirzīto hipotēzi, ka neatkarīgi no burtu kārtības, kamēr vien vārda pirmais un pēdējais burts paliek savā vietā, mēs spējam saprast rakstīto tekstu.

Lukašs Tvarkovskis  (Łukasz Twarkowski, 1983.) ir režisors, kurš veido multimediālas izrādes apvienojot teātra, video un vizuālo mākslu. Viņš kopā ar savu komandu veidojis provokatīvas izrādes Polijā, bet īpašu publikas un kritikas sajūsmu izpelnījies Lietuvā ar 2017. gada izrādi “Lokis”, kura tika nominēta 9 Lietuvas skatuves balvām un saņēma 4, tajā skaitā augstāko, Kultūras ministrijas pasniegto, Skatuves zelta krustu pašam Tvarkovskim. Nesenākais iestudējus “Respublika” piesaistīja uzmanību ne tikai ar vērienīgu inscenējumu, kurš nojauc robežas starp īstenību, teātri un ilūziju, bet arī ar tajā skartajām tēmām, kuras aptver plašu mūsdienu problēmu loku par identitāti, virtuālo realitāti un cilvēcisko kaislību dabu.

Izrāde top sadarbībā ar Polijas Jana Končanovska teātri (Jan Konchanowski theatre) un Polijas Republikas Kultūras, Nacionālā Mantojuma un Sporta Ministrijas līdzfinansējumu.

Lomās: Rēzija Kalniņa, Vita Vārpiņa, Ērika Eglija-Grāvele, Juris Bartkevičs, Artūrs Skrastiņš, Kaspars Dumburs, Mārtiņš Upenieks, Toms Veličko, Katažina Osipuka (Katarzyna Osipuk), Andrejs Jakubčiks (Andrej Jakubczyk)

Režisors – Lukašs Tvarkovskis (Lukasz Twarkowski)

Scenogrāfs – Fabijēns Ledē (Fabien Lédé)

Kostīmu māksliniece – Svenja Gasena (Svenja Gassen)

Komponists – Lubomirs Gželaks (Lubomir Grzelak)

Horeogrāfs – Pavels Sakovičs (Pawel Sakowicz)

Video mākslinieks - Jakubs Lehs (Jakub Lech)

 
Nav gaidāmo pasākumu