KINO /Ditas Rietumas kino izlase Dzimis 60. gadosI Četri balti krekli/

 

ČETRI BALTI KREKLI (1967 / Latvijas PSR)

Režisors Rolands Kalniņš; galvenajās lomās: Uldis Pūcītis, Līga Liepiņa, Dina Kuple, Pauls Butkēvičs

Telefonu montieris Cēzars Kalniņš no darba brīvajā laikā sacer dziesmas, muzicēdams kopā ar draugiem izveidotajā ansamblī. Tomēr, lai ansamblis nonāktu līdz publikai, jāiziet garš atļauju saņemšanas ceļš. Kultūras komisijas locekle Anita Sondore pavirši noklausās Cēzara dziesmas un nokritizē tās, bet vēlāk, pat gribēdama, vairs nevar apstādināt dažādu sabiedrisko apspriešanu dzirnakmeni, kuru pati iekustinājusi.

Pirms filmas kino kritiķes Ditas Rietumas ievadvārdi.

 

KINO PROGRAMMA

Dzimis 60. gados

20. gs. 60. gadu izskaņa ir nozīmīgs, satraucošs laiks pasaules kino pieredzē, kad klajā nāca desmitiem pārsteidzošu, nereti modernisma estētikā veidotu filmu. Eiropā plauka autorkino, ko konceptualizēja gan Francijas Jaunā viļņa, gan Itālijā strādājošie režisori. Šis ir laiks, kad radikāli mainījās ASV kino kultūra – beidza pastāvēt cenzūra jeb tā saucamais Heisa kodekss, ekrānu piepildīja šokējošas tēmas un elementi, ienāca pārsteidzoša brīvības izjūta ne tikai filmu tematikā, bet arī estētikā. Arī Latvijā, par spīti tās atrautībai no pasaules kino strāvojumiem, tapa Rolanda Kalniņa Četri balti krekli – izcila, modernisma estētikā veidota filma.

Jau kādu laiku esmu gribējusi uzrakstīt par savām gluži personiskajām attiecībām ar 60. gadu, īpaši 1967. gada, filmām. Raksts tā arī nav tapis, bet, lūk, ir iespēja veidot nelielu programmu no filmām, kas pilntiesīgi ir kļuvušas par pasaules kino klasiku un trāpīgi raksturo tās kinovalodas un pasaules izjūtas izmaiņas, kas pasaules kinematogrāfā notika 60. gadu nogalē.

 

Filmas: 

23. jūlijs / 20.00
ČETRI BALTI KREKLI (1967; rež. Rolands Kalniņš)

30. jūlijs / 20.00
BONIJA UN KLAIDS / Bonnie and Clyde (1967; rež. Arturs Penns) 

13. augusts / 20.00
FOTOPALIELINĀJUMS / Blow-Up (1966; rež. Mikelandželo Antonioni) 

 

 
Nav gaidāmo pasākumu