Einšteins un Margarita

Izrāde “Einšteins un Margarita” – stāsts par mīlestību un atombumbu

Lomās: Ksenija Rapoporta, Aleksejs Serebjakovs

Režisors: Aleksandrs Marins

Scenogrāfija: Aleksejs Serebjakovs

Kostīmi: Svetlana Tegina

Horeogrāfija: Marija Serebjakova

16+

Šoruden Rīga gaida pirmizrādi “Einšteins un Margarita”. Iestudējuma pamatā ir nopelniem bagātā dramaturga Aleksandra Gelmana jaunākā luga “Almar”, kuras saturā cieši savijas pasaules katastrofa un varoņu personīgā drāma, pienākums un kaisle, humors un bezizejas traģēdija – jaudīga un nenovēršama kā kodolsprādziens, kas neatgriezeniski saplosa cilvēku miesas un likteņus.

Albertu Einšteinu visa pasaule ir pazinusi kā ģeniālu fiziķi un relativitātes teorijas radītāju, taču cik daudz – vai drīzāk maz – mēs zinām par viņa privāto dzīvi? Izrāde “Einšteins un Margarita” stāsta par zinātnieka mūža lielāko mīlestību.

1935.gadā Prinstonas Progresīvo pētījumu institūts krievu emigrantam Sergejam Koņenkovam pasūtīja skulpturālu Einšteina portretu. Ieradies uz tēlniecības seansu, zinātnieks nejauši ieraudzīja skulptora sievu Margaritu un nekad vairs nespēja viņu aizmirst. Margarita kļuva par Alberta vienīgo mīlestību vairākus ilgus gadus. Fiziķis rakstīja viņai dziļi izjustas un aizkustinošas vēstules, kuras sākās ar nemainīgu uzrunu “visumīļākā Margarita”: “Jau desmit gadus tu ik nakti esi citādāka, un es jūtos kā austrumu valdnieks, kam pieder milzu harēms, kura vienīgā iemītniece esi tu”… Divi izcili cilvēki, divas neordināras personības bija nonākušās sarežģītā situācijā vēsturiski nozīmīgā un traģiskā laikmetā.

Izrādes skatītāji kļūst par lieciniekiem drāmai vienas nakts ietvaros, tās norises vieta ir Einšteina māja Prinstonā. Ir 1945. gada augusts, nacistiskā Vācija jau kapitulējusi, uz Japānas pilsētām Hirosimu un Nagasaki jau nomestas atombumbas. Margarita ierodas pie zinātnieka, kurš viņu dievina, lai paziņotu, ka aizbrauc: aizvadījuši daudzus dzīves gadus ASV, Koņenkovu laulātais pāris pēc nedēļas dosies atpakaļ uz Padomju Savienību – uz visiem laikiem. Šajā naktī izskanēs briesmīgi vārdi un atsegsies šaušalīgi noslēpumi. Einšteins centīsies pierunāt Margaritu palikt, taču nesekmīgi – viņu šķiršanās ir neizbēgama.

“Almar” (2020) ir dziļa, daudzšķautnaina un domāt mudinoša luga, kuras nosaukumā cieši savītas varoņu vārdu pirmās zilbes. Dāsnais, skaudri aktuālais dramaturģiskais materiāls ļauj aktieriem Ksenijai Rapoportai un Aleksejam Serebrjakovam parādīt savas spējas pilnā spožumā – gan tandēmā, gan individuāli. Fantastiskais aktieru duets izdzīvo sprādzienbīstamu emociju kokteili: mīlestību, žēlumu, naidu, ironiju, kaisli, greizsirdību, cerību – un apjausmu par nenovēršamām beigām.

 

 

Ieteikt

Tuvākie pasākumi
Einšteins un Margarita

Rīga, Dailes teātris Lielā zāle

pirmdiena,
2024. gada 25. marts, 19:00
Einšteins un Margarita

Rīga, Dailes teātris Lielā zāle

  • 120€
  • 100€
  • 90€
  • 70€
  • 50€
Pirkt no 50€
Einšteins un Margarita

Rīga, Dailes teātris Lielā zāle

otrdiena,
2024. gada 26. marts, 19:00
Einšteins un Margarita

Rīga, Dailes teātris Lielā zāle

  • 120€
  • 100€
  • 90€
  • 70€
  • 50€
Pirkt no 50€