LAIKS DEJOT 2022 / BET 45+ RAZDEDAUCH

21. jūnijā Stāmerienas pilī pl. 18.00 un 21.00 starptautiskā laikmetīgās dejas festivāla “Laiks dejot 2022” ietvaros notiks dejas izrāde “RAZDEDAUCH”, kurā piedalās dejas mākslinieki no 7 valstīm. Promenādes veida izrāde notiks visā pilī un arī dārzā, apdzīvos un apdejos visu brīnišķīgo Stāmerienas pils kompleksu. Pēc otrās izrādes skatītāji aicināti saulgriežu noskaņās baudīt mūziku pils parkā.


Par izrādes ideju runājot, jācitē Mišels Fuko: “Ķermenis ir pasaules nulles punkts, vieta, kur krustojas ceļi un telpas... Tas ir mazais utopiskais kodols pasaules centrā.”


Eiropas projekta BET 45+ ietvaros satikās nobrieduši dejas mākslinieki no Skandināvijas un Baltijas valstīm, kā arī Apvienotās Karalistes, kas ir vecumā, kad daudzi profesionāli dejotāji jau beiguši aktīvu skatuves dzīvi, bet ne šoreiz. Šajā projektā tiek svinēta atziņa, ka deja un dejošana pieder ikvienam un jebkurā vecumā.
Kļūstot klātesošam, atklājas pieredze un vēsture, ko mēs visi nesam sevī. Mūsu interese izrādes “RAZDEDAUCH” radošajā procesā ir izgaismot šo unikalitāti un sajust gan kopīgo, gan atšķirīgo. Pēdējo divu gadu specifiskie notikumi ir izaicinājuši, veidojuši un paplašinājuši mūsu kopīgo praksi, kļūstot par katalizatoru savstarpēji risinātām tēmām – elpa, fiziskais tuvums un robežas. Tā kā nākam no dažādām valstīm, mūsu tikšanās ir bijušas retas un īslaicīgas un tās notikušas dažādos formātos un konstelācijās, tomēr kaut kas jēgpilns rodas vienmēr, kad mēs vienkārši esam klāt mirklī cits ar citu. Šajā projektā, kurā piedalās nobrieduši dejas mākslinieki no atšķirīgām vidēm un kultūrām, bet deja pieder ikvienam un visos vecumos. 


Šis darbs lielā mērā iemieso arī festivāla “Laiks dejot” būtību, uzsverot, ka kaut kas jēgpilns rodas vienmēr, kad mēs esam klātesoši kopējā mirklī.


Ko nozīmē vārds “razdedauch”? Nosaukums cēlies no kāda atgadījuma galā koncertā pirms daudziem gadiem. Viens no programmas pieteicējiem, piesakot nākamo baleta priekšnesumu pas de deux – duetu no kāda ikoniska klasiskā baleta, nejauši izrunāja pas de deux kā raz de dauch. Šis nostāsts mūs uzjautrināja, jo rezonēja ar mūsu radošo interpretāciju, kas šajā daudzvalodīgajā projektā notika bieži, raisot dažādas un intriģējošas domas par dejas izpratni, deju un dejotājiem dažādās kultūrās un sabiedrībās.


“RAZDEDAUCH” tika radīts kā daļa no ES “Radošā Eiropa” projekta BET – Body Experience Time through 45+ dancers, kas ir septiņu Eiropas, Skandināvijas un Baltijas valstu dejas institūciju un neatkarīgo mākslinieku sadarbības tīkls un ietver sadarbību ar vietējiem māksliniekiem, kultūras iestādēm, skolām un universitātēm.


Autori un dejotāji: Olga Žitluhina (Latvija), Ramona Galkina (Latvija), Vilnis Bīriņš (Latvija), Tīna Oleska (Igaunija), Renē Nomiks (Igaunija), Solveiga Leinana-Hermo (Norvēģija), Nikolajs Ščetņevs (Norvēģija), Virpi Junti (Somija), Oļegs Ostaņins (Somija), Fiona Milvorda (Apvienotā karaliste), Tobijs Gans (Zviedrija), Goda Laurinavičute (Lietuva).


Skaņa un mūzika: Hanss Ginters Loks, Oto Īvari (Igaunijas Mūzikas akadēmija), Gerhards Loks, Ardo Rihters (Tallinas Universitāte).


Producente, menedžere: Baiba Ozoliņa


Projektu atbalsta ES programma "Creative Europe" un organizācijas no iesaistītajām valstīm.


Galvenie partneri un organizatori: Fine5 Tantsuteater (Tallina, Igaunija) biedrība PARTY (Rīga, Latvija), Stellaris DansTeater AS (Hammerfesta, Norvēģija).


Atbalstītāji: Igaunijas Kultūras ministrija, Tallinas pilsēta, Latvijas Kultūras ministrija, Tanssiteatteri MD (Tampere, Somija), Hammerfest Commune, Somijas Mākslas veicināšanas centrs, Nordic Culture Point.


Biļetes cena – 5 EUR, kā arī uz vietas pirms izrādes, taču vietu skaits ir ierobežots. Lai droši tiktu uz izrādi, lūgums neatlikt biļetes iegādi uz pēdējo brīdi.


Vairāk informācijas: www.laiksdejotfestivals.lv un lifelongdancepractice.org

 
Nav gaidāmo pasākumu