Ventspils Kamermūzikas dienas - Bernštains. Krams. Amerika.

22. oktobrī, festivāla noslēguma koncerts solās būt sevišķi spilgts, gan ansambļa sastāva, gan programmas ziņā. Ventspils Mūzikas vidusskolas pedagogs, sitaminstrumentālists Guntars Freibergs ir izveidojis izcilu mūziķu komandu, kuras sastāvā bez viņa paša ir starptautiski atzītais ķīniešu pianists Čengs Čangs (Cheng Zhang), Berlīnē strādājošs sitaminstrumentālists Juris Āzers un Ženēvas Mūzikas augstskolas absolvente, pianiste Elīna Bērtiņa. Četru mūziķu apvienība klausītajam dos iespēju doties muzikālā ceļojumā uz 20. gadsimta Amerikas Savienotajām Valstīm.
Programmu atklās un koncerta 1. daļu ievadīs jaundarbs sitaminstrumentiem   un   divām klavierēm, kura autors  ir viens  no  daudzsološākajiem jaunās paaudzes latviešu   komponistiem,   Lielās   mūzikas   balvas   2017   laureāts   Krists Auznieks, kurš jau 10 gadus par savu dzīvesvietu sauc Ņujorku un šobrīd studē doktorantūrā Jēlas Mūzikas Universitātē. 
Tas izskanēs kā prelūde apjomīgajam un nu jau par ikonisku kļuvušajam Leonarda Bernštaina mūziklam West Side Story, kas klausītājus izvadās cauri multikulturālajām Ņujorkas ielām, izspēlējot mūžīgi aktuālo Romeo un Džuljetas tipa mīlas stāstu.
Koncerta 2. daļu aizpildīs Džordža Krama   piecdaļīgais   opuss  Music   for   the   Summer   Evening (Mūzika   vasaras   novakarei), kurš   veido   trešo   daļu   no   apjomīgā komponista daiļrades cikla “Makrokosmos”. Music for the Summer Evening klātesošās labākās Krama individuālā stila pazīmes —  muzikāla   superizsmalcinātība,   fenomenāls   talants   spilgta muzikālā tematisma radīšanā, filigrāna stilizācija un paplašināto tehniku izmantošana, bagātīgs kultūratsauču un alūziju klāsts: daļu nosaukumos Krams   atsaucas   uz   sicīliešu   dzejnieku   Salvatori   Kvazimodo,   Rilki   un Paskālu.   Šajā   skaņdarbā   klavieres   un   sitaminstrumenti   ir   līdzvērtīgi muzikālā vēstījuma paudēji. Music for the   Summer   Evening  pamatoti   var   uzskatīt   par   vienu   no   Krama izcilākajiem, 20. gs. mūzikai nozīmīgiem darbiem.

Ieejas biļetes var iegādāties:
Ieeja tikai ar derīgu Covid19 sertifikātu (dzeltenais līmenis: vakcinēti, pārslimojuši vai testēti), uzrādot personu apliecinošu dokumentu un sejas maskās.
Projektu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un Ventspils pilsētas dome.

 


Par mūziķiem

Guntars Freibergs – sitaminstrumenti
Pēc sekmīgas uzstāšanās Maskavas starptautiskajā TV konkursā “Riekstkodis” mācījās Maskavas Centrālajā mūzikas skolā Marka Pekarska klasē. No 2007.  līdz  2011. gadam studēja Strasbūras Mūzikas konservatorijā. 2014. gadā ieguvis maģistra grādu Lincas Antona Bruknera Universitātē. Mūziķis piedalījies meistarklasēs pie Keiko Abes, Momoko   Kamijas,   Bogdana   Bacanu,   Pētera   Sadlo,   kā   arī  papildinājis prasmes   Zalcburgas   Mozarteum   vasaras   akadēmijā  un   Villekrozes akadēmijā   Francijā.   Guntars   Freibergs   guvis   panākumus   daudzos starptautiskos konkursos Igaunijā, Lietuvā, Krievijā, Itālijā, Bulgārijā  un Austrijā,   kā   augstākos   no   tiem   var   minēt   2012.gadā   iegūto   2.vietu prestižajā   Zalcburgas   Marimbas   konkursā  un   Grand-Prix sitaminstrumentu konkursā Fermo, Itālijā 2011. gadā. Kā solists uzstājies ar orķestriem Latvijā, Lietuvā, Krievijā, Vācija, Bulgārijā un Čehijā. 2011. gadā ticis nominēts Lielajai mūzikas balvai kategorijā par spožu debiju, bet 2018.gadā nominēts par izcilu darbu ansamblī. 

Čens Čangs (Cheng Zhang) - klavieres
Pianists Cheng Zhang ieguvis starptautisku atzinību ar uzvaru prestižajā Klāras Haskilas starptautiskajā pianistu konkursā 2011. gadā. Ķīnā dzimušais Cheng Zhang piedzīvoja savu debiju Amerikas Savienotajās valstīs 2006. gadā, kad viņam bija tikai 16 gadi, atskaņojot Ferenca Lista 1. klavierkoncertu ar Fortvortas simfonisko orķestri. Kopš tā laika viņš ir koncertējis visā pasaulē sadarbojoties ar tādiem kolektīviem kā Orchestre de la Suisse Romande, Sinfonietta de Lausanne un Musikkollegium Winterthur, un koncertējis ar diriģentiem Jesus Lopez Cobos, Leon Fleisher, Luis Langree un citiem.
Cheng Zhang kā emocionāls un jūtīgs solo izpildītājs ir izpelnījies kritiķu atzinību par saviem solo koncertiem Konzerthaus Berlin, Gewandhaus Leipzig, Théâtre des Champs-Élysée un Varšavas Filharmonijā.
Kopš 2016. gadā uzvarētā Šūmaņa pianistu konkursa Cvikavā, (Vācija), Cheng Zhang pēdējās koncertsezonās ir pieteicis sevi kā augstu novērtētu Šūmaņa mūzikas interpretu.

Elīna Bērtiņa – klavieres 
Muzikālo izglītošanos sāka   Emīla   Dārziņa   mūzikas vidusskolā,   kur   mācījās   pie   Ligitas   Muižarājas   un   Ilzes   Graubiņas. Pianiste   absolvējusi   Jāzepa   Vītola   Latvijas   Mūzikas   akadēmijas maģistrantūru (prof. Sergejs Osokins). 2005. gada JVLMA un Swedbank Gada balvas laureāte. Turpinājusi studijas Ženēvas Mūzikas augstskolā (prof. Pascal Devoyon). Piedalījusies starptautiskos konkursos Latvijā un ārzemēs. Elīna Bērtiņa regulāri   sniedz   koncertus   gan   kā  solo   māksliniece,   gan   tandēmā   ar izciliem mūziķiem. Sadarbojoties   ar   Latvijas   Nacionālo   simfonisko   orķestri,   kamerorķestri Sinfonietta   Rīga,   Liepājas   Simfonisko   orķestri,   Olštinas   (Olsztyn) filharmonijas orķestri, pianiste atskaņojusi L. van Bēthovena, F. Šopēna, K.  M. fon  Vēbera,   M.   Ravela,   B.   Britena,   S.   Prokofjeva,   Ģ.   Ligeti,   A. Šnitkes, M.  Zariņa, J. Karlsona skaņdarbus klavierēm ar  orķestri  tādu diriģentu vadībā kā Normunds Šnē, Imants Resnis, Andris Poga, Andris Vecumnieks, Jalčins Adigezalovs (Jalchin Adigezalov). 2017. gada vasarā  Elīna Bērtiņa sniedza koncertu kopā  ar Vācijas stīgu filharmoniju Jūrmalas koncertzālē  Volfganga Hentriha vadībā, bet 2018.gadā pievienojās kolektīvam vasaras tūrē, atskaņojot V. A. Mocarta 14. klavierkoncertu  Lincā  (Antona Bruknera privātajā augstskolā), Saksijas Mocarta festivālā Kemnicā, kā arī  Europäischen Wochen der Festspiele Passau festivāla ietvaros Štraubingā (Vācija). Kopš 2013. gada regulāri sniedz koncertus duetā ar čellisti Guntu Ābeli Latvijā un Šveicē.

Juris  Āzers - sitaminstrumenti 
Sitaminstrumentu   spēli   apguvis   Emīla   Dārziņa   mūzikas vidusskolā, un ar  izcilību   absolvējis  Lēvenes  mūzikas  institūtu  Beļģijā. Ansamblī ar Guntaru Freibergu nominēts Lielajai mūzikas balvai 2018 par izcilu   darbu   ansamblī.   Studiju   laikā   Beļģijā,   bijis   arī  kamermūzikas apvienības  Belgian Marimba Group  biedrs. Pašlaik Juris studē  Berlīnes Hansa   Eislera   Mūzikas   akadēmijas   maģistrantūrā  pie   Berlīnes filharmoniķu sitaminstrumentālistiem Franz Schindlbeck, Rainer Seegers un un   starptautiski   atzītā  solista  Li   Biao.   Viņš   ir   plūcis   laurus   vairākos konkursos, to starpā iegūta 1. vieta Starptautiskajā sitaminstrumentālistu konkursā  Itālijā   marimbas   kategorijā   (2012)   un   1.   vieta   Latvijas sitaminstrumentālistu konkursā mūzikas vidusskolām (2010), pusfinālists Belgium Universal Marimba Competition  (2017), u.c. 2013. Gadā Jurim piešķirta Latvijas Kultūras ministrijas atzinības balva par sasniegumiem mūzikā. Viņš piedalījies meistarklasēs pie tādiem izciliem perkusionistiem kā  Pius  Cheung,  She-e   Wu,  Marta   Klimasara,  Jonathan  Haas,  Frederic Macarez.   Juris   uzstājies   daudzviet   pasaulē   gan   kā  solists, gan kā kamermūziķis,   tostarp   Dienvidkorejā,   Ķīnā,   Itālijā,   Vācijā,   Polijā  un Baltijas   valstīs.   Viņš  regulāri   uzstājas   laikmetīgā   mūzikas   ansambļa United Berlin sastāvā, kura mākslinieciskais vadītājs ir viena no pasaulē pazīstamākajām Krievijas diriģēšanas zvaigznēm Vladimirs Juroviskis, kā arī ir sadarbojies ar Berlīnes simfoniķiem un citiem profesionālajiem orķestriem.

Par Ventspils Kamermūzikas dienām
Vairākus gadus Ventspilī ir notikušas Ventspils Kamermūzikas dienas, kuru laikā krāšņus koncertus spēlējuši talantīgie, ārpus Latvijas studējošie latviešu mūziķi; pieaicinātie mūzikas profesionāļi - vijolniece no Somijas Minna Pensola, dāņu čellists Jakobs Kūlbergs un Parīzē strādājošā latviešu vijolniece Magdalēna Geka; Ventspils Mūzikas vidusskolas absolventi pedagogi un audzēkņi.
Ventspils Kamermūzikas dienu koncertu sērija notiks jau sesto reizi. Festivāls aizsākās, kā jaunu mūziķu sadarbības platforma. Laikam ritot, festivāls ir transformējies par profesionālās mākslas pasākumu sēriju, koncertiem piesaistot Latvijas mūzikas kultūras skanīgāko vārdu īpašniekus. 2021. gada koncerti apvienos pieredzējušu un slavenu mākslinieku sniegumu ar jaunībai raksturīgu aizrautību un jūsmu par mūziku. 
Šī, mūsuprāt, ir lieliska izdevība Latvijas mērogā demonstrēt Ventspils un Ventspils Mūzikas vidusskolas radošo potenciālu, ar skolas izcilo pedagogu – profesionālu, koncertējošu mūziķu sniegumu uz jaunajām skatuvēm. Šobrīd Ventspils Mūzikas vidusskolas pedagogu komandā ir: Lielās mūzikas balvas laureāte ērģelniece Kristīne Adamaite; lieliskais klavieru duets - Sana Villeruša un Francis Gaiļus; neskaitāmu starptautisko konkursu laureāts, Parīzē izglītību guvušais pianists Endijs Renemanis; lieliskais klarnetists Anrijs Pitens, talantīgie metālpūšaminstrumentalisti Rudolfs Kūlbergs un Jānis Pusplatais, jaunā profesionāle vijolniece Dita Immermane, Lielās mūzikas balvas nominanti dziedātājs Rinalds Kandalincevs un sitaminstrumentālists Gutars Freibergs un daudzi citi.
“Ventspils Kamermūzikas dienas 2021” koncentrēsies uz pašmāju izcilībām lepojoties ar to, ko spējam paši un mūsu draugi – te Ventspilī, Ventspils Mūzikas vidusskolā.

 
Nav gaidāmo pasākumu