Vestards Šimkus

Pasaule šogad atzīmē leģendārā ungāru izcelsmes 19.gadsimta romantisma laikmeta komponista un pianista Ferenca Lista 210.jubileju. Lists ir daudzu pianistu nozīmīgākais iedvesmas avots - arī manējais. Viņa skaņdarbus es pirmo reizi dzirdēju astoņu gadu vecumā un, tiem pateicoties, iemīlēju klasisko mūziku. Manā istabā pie sienas bija redzama ne viena vien Lista fotogrāfija - viņš bija mana bērnības un tīņa gadu rokzvaigzne. Mēdzu iztēloties, kādas sajūtas klausītāji piedzīvoja, apmeklējot Lista sniegto solo koncertu Rīgā 1842.gadā, kad, kā ierasts Lista koncertos tolaik, koncerta pirmajā daļā flīģelis viņa vētrainās klavierspēles dēļ it kā esot pat sabrucis un ticis nomainīts ar citu, kurš otrās daļas gaitā piedzīvojis līdzīgu likteni.

Šis mītiem apvītais mūziķis savas aktīvās koncertdzīves laikā dzīvoja tikpat vētraini, cik spēlēja. Taču mazāk zināms ir fakts, ka Ferencs Lists bija arī dziļi reliģiozs cilvēks - katoļticīgs kristietis, kurš mūža nogalē kļuva par Franciskāņu ordeņa abatu un mums mantojumā atstāja ne tikai žilbinoši virtuozu triku pilnus koncertskaņdarbus, bet arī kvalitatīvi un kvantitatīvi iespaidīgu garīgo mūziku, kurā viņa radošās iztēles lidojums vainagojās ar tam laikam neparastu novatorismu mūzikas harmonijas, formveides un tonalitātes ziņā, priekšvēstot daudz ko no tā, kas šķiet piederīgs tikai 20.gadsimta mūzikai.

Šim koncertam esmu sagatavojis pilnīgi jaunu Lista klaviermūzikas programmmu, kurā sastapsies abi minētie viņa mūzikas virzieni - dievišķais un pasaulīgais. Skanēs impresionistiski meditatīvā "Dieva svētība vientulībā" un episki varenā versija par Krustaceļa dziedājumu "Karogi plīvo", kā arī apburoši romantiskā "Šūpuļdziesma", velnišķīgi trakulīgais Otrais Mefisto valsis un galvu reibinoši virtuozā fantāzija par Bēthovena tēmām no viņa mūzikas lugai "Atēnu drupas", kas īpaši efektīgā veidā rosina arī kritiski padomāt par mūsdienās tik izplatīto Rietumu civilizācijas kultūras mantojuma "drupināšanu". Neaizmirsīsim, ka tieši šīs civilizācijas paspārnē reiz varēja rasties tik izcilas personības, kā Ferencs Lists.

Koncerta programma:

FERENCS LISTS (1811 - 1886)

"Karogi plīvo", S.185 (1864)
Šūpuļdziesma, S.174 (2.versija,1862)
Otrais Mefisto valsis, S.515 (1881)

---- starpbrīdis -----

"Dieva svētība vientulībā", S.173 No.3 (1847)
Fantāzija par tēmām no Bēthovena mūzikas lugai "Atēnu drupas", S.389 (1852)

 
Nav gaidāmo pasākumu