Latvijas Radio koris. Dievišķais klusums

piektdiena
2019. gada 15. marts, 19:00
Sv. Jāņa Baznīca

 Rīga, Jāņa iela 7

Skatīt kartē Skatīt kartē
Šī pasākuma biļešu iegādes laiks ir beidzies
Šī pasākuma biļešu iegādes laiks ir beidzies

Der zināt

DALĪBNIEKI
Latvijas Radio koris
Diriģents Sigvards Kļava
Solisti: Mihails Čuļpajevs, Ivo Krūskops

PROGRAMMA
Džeimss Makmilans Miserere
Arturs Maskats | Boriss Pasternaks “Lieldienās”
Alfrēds Momotenko | Boriss Pasternaks “Lieldienās”
Tigrans Mansurjans | Divi skaņdarbi ar Avetika Isaakjana dzeju
Ēriks Ešenvalds | Svētais Atona Siluāns - "Es rakstu’’/ pirmatskaņojums /
Alfrēds Momotenko | Svētais Atona Siluāns - "Klusēšanas noslēpums’’ /pirmatskaņojums /
Juris Karlsons - ‘’ Ora pro nobis’’

Diriģenta Sigvarda Kļavas un Latvijas Radio kora koncertprogramma “Dievišķais klusums” sakrīt ar kristīgās pasaules ciešanu laiku un runā par visai cilvēcei būtiskām un mūžīgām tēmām. Līdz ar divu šīgada jubilāru – mūslaiku pazīstamākā armēņu komponista Tigrana Mansurjana (1939) un savas paaudzes redzamākā skotu skaņraža Džeimsa Makmilana (1959) dziļi aizkustinošajiem darbiem Rīgas Sv. Jāņa baznīcā skan arī divas Borisa Pasternaka dzejas iedvesmotas un emocionāli piepildītas partitūras ar nosaukumu На Страстной jeb “Lieldienās”.

Arturs Maskats atklāj: “Augšāmcelšanās brīnums, dabas spēks un varenība, cilvēku balsis Tajā pavasara naktī un visos pavasaros pēc tam – to visu ir ģeniāli izteicis Boriss Pasternaks Kristum un Lieldienām veltītajos dzejoļos romānā “Doktors Živago”. Es nezinu daudz darbu pasaules literatūrā, kur kristietības ideja būtu izteikta ar tādu spēku. Tikai mēģināju kaut nedaudz tuvoties vienai no šīm atklāsmēm... Darbs veltīts Aleksandram Antoņenko – izcilam māksliniekam un ļoti dziļam cilvēkam. Mana vislielākā pateicība arī Latvijas Radio korim un Sigvardam Kļavam.” Pirmatskaņojumu šo mūziķu lasījumā iespaidīgais opuss piedzīvoja pirms septiņiem gadiem, šoreiz tā paša dievnama velvēs gan atbalsosies cita tenora – LNO solista Mihaila Čuļpajeva izteiksmīgais tembrs.

Sigvaram Kļavam bijusi būtiska loma arī Alfrēda Momotenko epopejas korimНа Страстнойtapšanā. Šī Sočos dzimušā un Maskavā un Nīderlandē skolotā komponista apjomīgais opuss, kas balstīts ne vien uz Pasternaka spēcīgajām vārsmām, bet arī Sergeja Rahmaņinova monumentālajām “Vesperēm”, pirmoreiz izskanēja 2017. gada nogalē pasaulslavenajā Amsterdamas Concertgebouw, pie Nīderlandes Radio kora diriģenta pults esot tieši latviešu diriģentam.

Izcila literārā pirmavota iedvesmoti ir arī šajā koncertprogrammā iekļautie Tigrana Mansurjana skaņdarbi ar viņa tautieša Avetika Isaakjana dzeju, kas pilni dziļu pārdomu, sāpju un arī brīnumskaista mierinājuma. Līdzīga tematika caurvij arīdzan pirms desmit gadiem tapušo Džeimsa Makmilana apgaroto kompozīciju Miserere ar ikonisko latīņu tektu, kas cauri gadsimtiem iedvesmojis neskaitāmus skaņdarbus, tostarp arī renesanses dižgarus Palestrīnu un Džezualdo. Gan armēņu, gan skotu meistara skaņu mākslā savijas spilgta un aizkustinoša emocionalitāte, krāšņa ritmiskā valoda un meditatīvs raksturs, un pāri visam – arī dziļi ticīga cilvēka pasaules redzējums. Īpaši šim koncertam Ēriks Ešenvalds komponējis opusu Es rakstu , komponists iedvesmojies no Svētā Atona Siluāna rakstītā vārda.

Savukārt Jura Karlsona kompozīcija Ora pro nobiskomponista skaņdarbu katalogā datēta ar 2013. gada 19. februāri un darba pirmatskaņojums Sv. Jāņa baznīcā toreiz tika uzticēts korim Kamērun diriģentam Jānim Liepiņam, nu tas atkal izsanēs Sv.Jāņa baznīcas brīnišķīgajā akustikā kopā ar domubiedriem Latvijas Radio kori un diriģentu Sigvardu Kļavu.

Mazliet plašak par Makmilanu:
DŽEIMSS MAKMILANS(1959) ir savas paaudzes redzamākais skotu komponists. Viņa mūzikā savijas spilgta un aizkustinoša emocionalitāte, krāšņa ritmiskā valoda un meditatīvs raksturs ar padziļinātu interesi par garīgumu. Džeimsa Makmilana darbu sarakstā ir mūzika teātrim, vairākas operas, orķestra partitūras, tostarp vairāki koncertžanra darbi klarnetei, trompetei, klavierēm, čellam, obojai, altam, sitaminstrumentiem... Iespaidīgs ir arī Makmilana radītās kamermūzikas katalogs, ko apjoma ziņā pārsniedz vien viņa opusi korim ar un bez instrumentāla pavadījuma. Simtos skaitāmi arī viņa mūzikas ieskaņojumi, ko izdevušas tādas skaņu ierakstu kompānijas kā BIS, BMG/RCA Red Seal, Chandos, Naxos, Hyperion,Coro, Linnun Challenge Classics. 2015. gadā Karalienes Elizabetes II 90. dzimšanas dienas svinību laikā bruņinieku kārtā ieceltā komponista mūziku pasūtina un atskaņo pasaules vadošie orķestri, solisti, kori.

 

Ieteikt

Izpārdots
Pasākums ir noslēdzies
Biļešu cenas
12 €
  • pieejams

Pērkot biļetes internetā, tiek piemērota interneta veikala izmantošanas maksa. Lasīt šeit .

Iegādājoties biļetes tirdzniecības vietās, pakalpojuma maksa netiek piemērota. Tirdzniecības vietas