Postkomunikācija. Sapņi. Šūpuļdziesmas

Šī pasākuma biļešu iegādes laiks ir beidzies
Šī pasākuma biļešu iegādes laiks ir beidzies

Der zināt

Vokālā grupa PUTNI kopā ar trombonistu Artūru BĒRZIŅU un kontrabasistu Staņislavu JUDINU piektdien, 10. septembrī, plkst. 19.00 Rīgas Latviešu biedrības Baltajā zālē atskaņos programmu POSTKOMUNIKĀCIJA. SAPŅI. ŠŪPUĻDZIESMAS. Koncertā muzikālās ainiņās kārtoti Evijas Skuķes un Staņislava Judina jaundarbi, Andra Dzenīša, Jēkaba Nīmaņa, Leonarda Bernstaina opusi, vienīgā latviešu Dadaista Jura Ābola smeķīgās fonētiskās rotaļas un Anitas Kuprisas darba Soul Tea pirmatskaņojums Latvijā! 

“Programmu veido kontrastējošu muzikālu notikumu virkne, kas kā sapnī, kur viss ir iespējams, brīvi pārvietos klausītājus laikā starp 20. gs. sākuma instrumentālo mūziku un tikko tapušiem jaundarbiem, starp džeza tēmām, visiem pazīstamu tautas dziesmu melodijām un dadaisma stilā ieturētām fonētiskām rotaļām ar valodu,” stāsta koncerta idejas autore, vokālās grupas Putni vadītāja Antra Dreģe. “Ko mēs nozīmējam viens otram? Cik svarīga ir mūsu kopābūšana un savstarpējā komunikācija? Vai vienmēr saprotam viens otru, kaut runājam vienā valodā? Tās ir tēmas, par kurām reflektēsim šajā programmā caur balsu, kontrabasa, trombona un dzīvās elektronikas radīto skaņu ainavu.”

Koncertam jaundarbus radījuši komponisti Evija SKUĶE un Staņislavs JUDINS.

Evija Skuķe, kas kormūziku iemīlējusi, dziedot jauniešu korī Kamēr…, un vairākkārt sadarbojusies arī ar Putniem, ir dinamiska un koša latviešu komponiste, kuras mutuļojošais talants kompozīcijā pamanīts jau skolas gados. Viņas daiļradē ir skaņdarbi visdažādākajiem kamermūzikas sastāviem, kormūzika un simfoniski opusi. Evijas Skuķes mūzika ir intensīva un kustīga, allaž piesātināta ar izdomas bagātām idejām. Viņas partitūrās kūsā stihiska zemes enerģija, pārsteigumus tajās rada šķelmīgi joki un ekspresīva ritmiskā vārdnīca. Nospriegotā dramaturģija komponistes skaņdarbiem piešķir intriģējošu un neprognozējamu mūzikas ritējumu. Evijas Skuķes muzikālo rokrakstu var atpazīt uzreiz – tam piemīt arhaisks spēks un tiešums, jauneklīgs dumpinieciskums un varavīksnes krāsu spilgtums. Komponistei svarīga skaņas pašvērtība pati par sevi, tās izpētes process, precizitāte un detaļas. Skaņdarbos viņa nereti mēdz izaicināt izpildītāju spēju robežas. Jaundarbs The Siren Song, ko dzirdēsim šajā koncertā, veidots kā pēdējā jūrnieku šūpuļdziesma, pirms viņi nonāk sirēnu varā. Tajā Evija klausītājiem piedāvā savu vīziju par sirēnām – mistiskiem radījumiem, pa pusei sievietēm, pa pusei putniem, kas dzīvo uz vientuļām klinšainām salām un ar savu dziesmu pievilina jūrniekus, liek tiem lēkt ārā no kuģa un apēd tos.

Staņislavs Judins, kuru vairāk pazīstam kā džeza un improvizācijas mūzikas kontrabasistu un etnominimālistiskās mūzikas dueta Stanislav Yudin & Asnate Rancane dalībnieku, turpinot iepriekšējo gadu sadarbību ar Putniem, koncertam gatavo divus jaunus darbus – skaņu ainas, kurās atsevišķu vokālo un vokāli instrumentālo skaņdarbu robežas tiks sapludinātas un caurvītas ar elektronikas, trombona un kontrabasa piebalsīm. Staņislava muzikālais rokraksts un domāšanas veids ir neparasts un svaigs. Pats Staņislavs domā, ka, iespējams, viņa senču saknes – vectēvs no Urāliem, no komu apdzīvotā apgabala, vecmamma no Ladogas ezera apkārtnes pie Sanktpēterburgas mantojumā devušas no Eiropas kultūras tradīcijas atšķirīgus nospiedumus, kas spilgti sevi apliecina viņa darbos. Koncertā tiks pirmatskaņots dziesmu cikls Trīs ceļojumi – mūsu dzīves ceļa simboliska projekcija mūzikā caur meklējumiem, uzdrošināšanos uz pārliecību.

Pirmatskaņojumu Latvijā piedzīvos arī ASV dzīvojošās latviešu komponistes Anitas Kuprisas darbs Soul Tea, kura ideja tapusi, komponistei sadziedoties un improvizējot melodijas ap tējkannas radīto monotoni svilpojošo skaņu. Koncertā 10. septembrī izskanēs jauna, sadarbībā ar vokālo grupu Putni tapusi šī darba akustiskā versija.

Biļetes uz koncertiem iespējams iegādāties Biļešu Paradīzes kasēs: https://www.bilesuparadize.lv/lv/event/101654. Cena 10 eiro, pensionāriem, studentiem un Rīgas Latviešu biedrības biedriem – 5 eiro. Koncertu iespējams apmeklēt tiem skatītājiem, kuri ir vakcinēti pret Covid-19, un ir pagājušas 14 dienas pēc pilna vakcinācijas kursa pabeigšanas vai trīs nedēļas pēc saņemtas pirmās ražotāja AstraZeneca vakcīnas, kā arī tiem skatītājiem, kuri Covid-19 pārslimojuši pēdējo 6 mēnešu laikā. Apmeklējot koncertu, nepieciešams uzrādīt Covid-19 sertifikātu kopā ar personu apliecinošu dokumentu.  

Koncerts tapis ar Rīgas domes Izglītības, Kultūras un sporta departamenta atbalstu.

Koncerta programma:

Dž. Dž. Džonsons (Jay Jay Johnson , 1924 – 2001) Lament 
Staņislavs Judins (1981)  Postkomunikācija ( 2020) 

Staņislavs Judins Kur – zeme
Staņislavs Judins Putni (2019) 
Jēkabs Nīmanis (1980)  Aiz tā lielā dūņu purva
Staņislavs Judins Pūt vējiņi (2021)

Evija Skuķe (1992)/Margaret Atwood (1939) The Siren Song (2021), pirmatskaņojums

Juris Ābols Pixpukst Poēma (2013)
Juris Ābols (1950 - 2020) 3 daļas no cikla "5 politiski erotiskas rotaļas 8 daiļām Eiropas dāmām" 
3.daļa A Pic a pac!
4. daļa Līgo, līgo, nāneļe, līgo
5.daļa Primo tempore  

Andris Dzenītis (1978) Stūķis (2013) 6.daļa no cikla Latvian Cookbook 

Leonards Bernstains (1918 – 1990) Elegy for Mippy II 
Anita Kupriss (1958) Soul Tea (2010), pirmatskaņojums Latvijā

Staņislavs Judins Trīs ceļojumi ( 2021), pirmatskaņojums

 

Ieteikt

Pasākums ir noslēdzies
Biļešu cenas
10 €
  • pieejams

Pērkot biļetes internetā, tiek piemērota interneta veikala izmantošanas maksa. Lasīt šeit .

Iegādājoties biļetes tirdzniecības vietās, pakalpojuma maksa netiek piemērota. Tirdzniecības vietas