22. Starptautiskais garīgās mūzikas festivāls

Valsts Akadēmiskā kora ’’Latvija’’ Garīgās mūzikas festivāls ir viens no gaidītākajiem muzikālajiem notikumiem Latvijā, kur skan latviešu autoru pirmatskaņojumi, lielformu žanru klasika un Latvijā neatskaņoti izcili šī žanra paraugi, kora a cappella darbu koncertprogrammas ar viesdiriģentiem no visas pasaules, kā arī autorkoncerti, kas veltīti izciliem mūsdienu komponistiem, lielākoties ar pašu skaņražu klātbūtni. Aizvadītajos festivālos viesojušies tādi komponisti ar pasaules atpazīstamību kā Svens Dāvids Sandstrēms, Gija Kančeli, Džons Taveners, Valentīns Silvestrovs, Aleksandrs Knaifels, Sofija Gubaiduļina, Kšištofs Pendereckis un Aleksandrs Raskatovs. 
Festivāla centrālā ass ir koris ’’Latvija’’, ap kuru koncertos mainās gan solisti, gan diriģenti, gan orķestri. Festivālā uzstājušies tādi diriģenti kā Andris Nelsons, Andress Mustonens, Risto Josts, Andris Poga, Martins Vinklers, Volfgangs Šēfers, Martins Zīgharts, Stīvens Leitons, Zbigņevs Graca, Pjērs Džordžo Morandi, Tenu Kaljuste, Johanness Princs, u.c. Solistu vidū bijuši izcili mūziķi: Maksims Risanovs, Daniels Raiskins, Marta Sudraba, Aleksejs Ļubimovs, Inese Galante, Inga Kalna, Ingrīda Kaizerfelde, Aleksandrs Antoņenko, Duglass Vebsters un vēl daudzi citi. 
Festivāla aizsākumi meklējami 1998. gada augustā, kad tika rīkots pirmais festivāls, izvirzot uzdevumu piedāvāt plašu sakrālās mūzikas spektru un aicināt latviešu komponistus rakstīt skaņdarbus ar garīgu tematiku. Daudzi no festivāla koncertiem un pirmatskaņotajiem darbiem ieguvuši Lielās mūzikas balvu vai nomināciju. Komponistu vidū bijuši vēl Mūzikas akadēmijā studējošie talanti un latviešu vecmeistari. 
 
 
22. Garīgās mūzikas festivāla pirmatskaņojumu koncertam jaundarbus šoreiz darinājuši trīs skaņraži, kuri īpaši labi pārzin kormūzikas pasaules dažādās šķautnes – viņu meistarība spēj no kora auduma izvilināt visskaistākās un viskrāšņākās saskaņas. Lietuviešu mūzikas korifejs Vitauts Miškinis, vitālais Valts Pūce un Līga Celma-Kursiete – spēcīga un enerģiska personība Latvijas kormūzikā. Valsts Akadēmiskajam korim ’’Latvija’’ pievienosies arī mūziķu apvienība DAGAMBA, kuri drosmīgi šķērso žanru robežas. Festivāla jaunums būs džeza mūzikas koncerts Zirgu ielas koncertzālē ar īpašo viešņu no Kalifornijas – dziedātāju Vanišu Gūldu, kura uzstājusies uz ievērojamākajām Ņujorkas džeza mūzikas skatuvēm. Ar franču mūzikas šederviem pie kora ’’Latvija’’ diriģenta pults stāsies Loiks Pjērs – daudzpusīga personība, kurš ir arī komponists, scenogrāfs un režisors. Viņš bijis rezidējošais mākslinieks prestižajā Parīzes koncertzālē Cité de la Musique, sadarbojies ar tādiem izciliem māksliniekiem kā Meredita Monka, Barbara Hendriksa un pirmatskaņojis ievērojamāko franču mūsdienu komponistu opusus. Festivāla noslēguma programmā ar diriģentu Māri Sirmo izskanēs latviešu un franču komponistu lieldarbi – Morisa Diruflē līdzsvarotais ’’Rekviēms’’, kas uzrunā ar savu meditatīvo un cilvēcisko valodu un Imanta Kalniņa Sestā simfonija. Skaņdarbs ar izcilā indiešu domātāja Rabindranta Tagores dzeju par garīgās mīlestības spēku. 
 

Ieteikt