PĀRMIJA

PĀRMIJA  piedāvā laikmetīgu izrāžu epizodes, kas norisinās reizi mēnesī – svētdienās - kultūras un mākslas telpā Hanzas Perons.

Vienas epizodes ietvaros apmeklētājiem ir iespēja noskatīties divus augstvērtīgus skatuves mākslas darbus teātra / mūzikas / mākslas / dejas žanros. Programmā iekļautas Latvijā veidotas izrādes vai performances, kas līdz šim rādītas vien pāris reizes nelielam skatītāju lokam, un HOMO NOVUS atlasīts starptautiski novērtēts saturs.

Starp izrādēm skatītājiem ir iespēja piedalīties aizraujošās sarunās ar izrāžu radošajām komandām.

Līdzīgi kā dzelzceļa pārmija sazaro vai savieno sliežu ceļus, tā PĀRMIJA ļauj mīties viedokļiem, atrast kopsaucējus un izgaismot atšķirīgo.

 

PĀRMIJA. Epizode #1 

22.03.2020. plkst. 16.00 un 19.00

INTERVIJA AR FRĀNSISU BĒKONU

Audiovizuāla kustību izrāde

Izrādes autori: Laura Dišlere, Madara Dišlere, Liene Grava, Simona Orinska, Mārcis Auziņš

 Mākslinieka Frānsisa Bēkona provokatīvajā daiļradē un personībā balstīta laikmetīgā teātra izrāde kustību valodā. Audiovizuāla saruna par radīšanu, iznīcināšanu un piedzimšanu no jauna. Pasaules mērogā unikāls mēģinājums apvienot laikmetīgo deju un meditatīvo butō, scenogrāfiju savienot ar dzīvo skulptūru, kā scenogrāfijas elementu izmantojot apgleznotu cilvēka miesu, bet Bēkona sacīto uzklausot īpaši šim gadījumam rakstītas mūzikas pavadījumā.

 

22.03.2020. plkst. 14.00 un 20.30

PIRMSPAGĀTNE (PAST PERFECT)

PIEDĀVĀ: HOMO NOVUS

Laikmetīgais teātris un deja

Izrādes autori: Marts Kangro, Ēro Epners

Igaunijas pazīstamākā horeogrāfa Marta Kangro jaunā solo izrāde "Pirmspagātne" ir par atcerēšanos un atmiņu zudumu, kas vienmēr iet roku rokā. Ko mēs izlemjam atcerēties un ko aizmirst? Vai mēs esam tas, ko atceramies, vai tas, ko izvēlamies neatcerēties?

 

PĀRMIJA. Epizode #2 

19.04.2020. plkst. 14.00 un 18.00

Vērpete

Latvieša Krišjāņa Santa un zviedra Ērika Ēriksona kopdarba “Vērpete” pamatā ir interese par ķermenisku pieredzi un tautas melodiju ritmiskajām struktūrām, ar kuru palīdzību mākslinieki ir izveidojuši kustību partitūru tikai no vienas griešanās kustības. Neatlaižot satvērienu, bet nemitīgi attīstot un mainot kustību telpā, dejotāji pamazām kļūst par spēku, kas virzās uz priekšu ar neapturamu inerci. Tāpat kā vērojot dabas stihiju, var fiziski sajust tās spēku, šī izrāde iedarbojas ar fascinējošu dinamiku, ko pirmais uztver ķermenis, nevis prāts.
Izrādē piedalās mūziķi Mārtiņš Miļevskis un Rihards Lībietis.

„Vērpete“ ir saņēmusi Spēlmaņu nakts balvu par gada sasniegumu laikmetīgajā dejā 2015./2016. gada sezonā.

“Pārvietojoties no vienas telpas vietas uz nākamo, viņi izraisa tuvumā stāvošo skatītāju pārvietošanos, kas atgādina kustības ūdenī, kad tajā iemests akmens. Kopīgs ritms, rituāls, pievilkšanās un cīņa vienlaikus.”
Maija Uzula-Petrovska, kroders.lv

Krišjānis Sants un Ēriks Ēriksons satikās studiju laikā Briselē, mācoties vienā no atzītākajām laikmetīgās dejas skolām P.A.R.T.S. „Vērpete” bija viņu pirmais sadarbības projekts, kura pirmizrāde notika 2015. gada festivālā „Homo Novus”. Šobrīd Krišjānis strādā kā dejotājs Eiropā un pasaulē ar horeogrāfiem Haini Avdālu un Jukiko Šinozaki, un Latvijā veido izrādes duetā ar dejas mākslinieci Ievu Gaurilčikaiti. Ēriks kā horeogrāfs un izpildītājs ir sadarbojies ar režisoriem Kristu Burāni un Endiju Fīldu Latvijā un dejotāju Danielu Ēriksoni Zviedrijā, kā arī regulāri pasniedz vairākās dejas skolās Eiropā. Mārtiņš Miļevskis ir perkusionists un komponists, ilglaicīgi muzicējis grupā “Astro’n’out”, koncertē kopā ar folka grupu “Auļi” un veido savus projektus. Rihards Lībietis spēlē akustisko ģitāru gan solo, gan apvienībā „Rihards Lībietis Orchestra”, ir izdevis vairākus albumus un koncertē kopā ar Lindu Leen.

Autori, horeogrāfi un izpildītāji: Krišjānis Sants, Ēriks Ēriksons
Mūziķi: Mārtiņš Miļevskis, Rihards Lībietis
Producents: Latvijas Jaunā teātra institūts 

PĀRMIJA. Epizode #2 starpbrīžos saruna ar “Vērpete” un “Vecmāmiņu valsts” radošajām komandām.

 

19.04.2020. plkst. 16.00 un 20.00

Vecmāmiņu valsts

Daļēji dokumentālajā trupas KVADRFIRONS izrādē “Vecmāmiņu valsts” intervijas un to radoši pārstāsti mijas ar dziesmām, sadzīviskiem dialogiem un televīzijas raidījumu estētikā izspēlētām ainām. Visus izrādē iesaistītos māksliniekus vieno īpašas un emocionāli komplicētas attiecības ar saviem vecvecākiem, īpaši – vecmāmiņām. Patiesas atmiņas un to atstāstījums ļauj skatītājiem izdzīvot pilnu emociju gammu – no sirsnīgiem smaidiem līdz aizkustinājuma asarām.

Par mazbērnu un vecvecāku attiecībām, sabiedrības novecošanās problēmu caur savu vecmāmiņu skatpunktu. Jaunie mākslinieki vēlas izprast savu vecmāmiņu lomu acīm redzamajos vērtību maiņas procesos visā Latvijas sabiedrībā, kā arī vērtību maiņas procesu un sabiedrības norišu lomu savu vecmāmiņu dzīvē un valsts attīstībā.

Līdzās KVADRIFRONA aktieriem Ancei Strazdai, Reinim Boteram, Klāvam Mellim un Ārim Matesovičam, piedalās arī aktieri Jānis Kronis, Ance Kukule, Jana Ļisova un Samira Adgezalova, kā arī Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas meiteņu koris “Vivace”.   

Teātra trupas KVADRIFRONS iestudējums “Vecmāmiņu valsts” pirmizrādi piedzīvoja 2019. gada 29. jūnijā sarunu festivālā “Lampa”, Cēsīs. Rudenī sekoja izrādes Valmierā, Kuldīgā, Liepājā, Rēzeknē un Daugavpilī.

Skatītāja Dārta (18 gadi): “Izrāde aizskāra kādu dziļāku dvēseles stīgu. Tas, kā aktieri stāstīja savus personīgos stāstus par savām vecmāmiņām, radīja tādas emocijas, it kā tā būtu manējā. Šī izrāde lika man, 18 gadus jaunam cilvēkam, aizdomāties, ka ikdienā tik pašsaprotamais ir jānovērtē vairāk, jo nekas nav mūžīgs. Mana vecmāmiņa ir viens no maniem tuvākajiem cilvēkiem, un ir jāsaprot, ka vajag aprunāties, vajag samīļot, kamēr vēl to var.”

Režija: Paula Pļavniece
Dramaturģija: Justīne Kļava, Evarts Melnalksnis
Scenogrāfija: Marija Rozīte-Vītola
Mūzika: Jēkabs Nīmanis
Skaņas mākslinieks: Kārlis Tone
Gaismu mākslinieks: Jānis Sniķers, Mareks Lužinskis
Producentes: Sandra Lapkovska, Inese Tone

PĀRMIJA. Epizode #2 starpbrīžos saruna ar “Vecmāmiņu valsts” un “Vērpete” radošajām komandām.

 

Share