Kamermūzikas koncertu un sarunu cikls COME PRIMA

26.02.2020. plkst. 19.30 / VEF Kultūras pils Kamerzāle
Kamermūzikas koncertu un sarunu cikla COME PRIMA 13. programma 
HAČATURJANA TRIO / KHACHATURIAN TRIO (Armēnija)

Hačaturjana trio (Khachaturian Trio) dibināts 1999. gadā, un tā sākotnējais nosaukums bija “Arsika”. 2008. gadā trio pārsauca sevi izcilā armēņu komponista Arama Hačaturjana vārdā, un godam nes izcilā armēņu dižgara vārdu. Kritiķi ir augstu novērtējuši trio mūziķu spožo virtuozitāti, smalko stila izjūtu, silto skanējumu un dziļo muzikalitāti. Trio ir plaši koncertējis visā pasaulē – Centrālajā un Dienvidamerikā, Šveicē, Apvienotajā Karalistē, Vācijā, Austrijā, Ķīnā, Bulgārijā, Čehijā, Austrālijā, Moldovā, Gruzijā, Lietuvā, Latvijā, Krievijā un Armēnijā, uzstājoties prestižās koncertzālēs un piedaloties ievērojamos festivālos, piemēram, ”Festival de las Artes“ (Kostarika), “International Cervantino” (Meksika), Hamburgas "Russiche Kammermusikfest" u.c. Ansambļa sniegums bieži tiek pārraidīts televīzijā un radio, ierakstīti un izdoti vairāki kompaktdiski, veltīti armēņu un krievu mūzikai.
Trio darbojas ciešā sadarbībā ar mūsdienu komponistiem, pirmatskaņojot trio veltītus skaņdarbus, un tā repertuārs aptver plašu mūzikas stilu klāstu. Ļoti svarīga trio repertuāra sastāvdaļa ir Bēthovena trīskāršais koncerts, kas daudzkārt atskaņots Krievijā un Armēnijā. Lielu popularitāti guvuši trio projekti, kas regulāri tiek rīkoti Armēnijā: monogrāfiski koncerti, veltīti izcilu pagātnes un tagadnes komponistu (piem., Brāmsa, Baha, Debisī, Dvoržāka, Šūmaņa, Čaikovska, Rahmaņinova, Ričarda Štrausa, Georga Pelēča, Eduarda Mirzojana, Aleksandra Harutunjana, Karena Hačaturjana, Aveta Terterjana, Tigrana Mansurjana u.c.) jubilejām. Ansamblis iniciē arī dažādas radošas starpžanru idejas: projektā “Pilsētas mūzika” tika apvienotas mūzika un arhitektūra, atskaņojot 20., 50., 70. un 2000. gadu armēņu komponistu darbus, un vienlaikus uz ekrāna vizualizējot Erevānas arhīva ainas.
Trio sadarbojas ar Arama Hačaturjana māju-muzeju Erevānā, ko varētu saukt par šī sastāva muzikālo "laboratoriju". Tur ierakstīti trio kompaktdiski, pastāvīgi notiek viņu koncerti, kā arī īstenoti vairāki izglītības projekti, kurus iedvesmojuši trio mūziķi. 
Kopš 2006. gada trio sastāvā spēlē trīs labi zināmi kamermūziķi – Armīne Grigorjana (Armine Grigoryan, klavieres), Karens Šahgaldjans (Karen Shahgaldyan, vijole), Karens Kočarjans (Karen Kocharyan, čells). Ansamblis sniedz ap 70 koncertu sezonā, visi trīs mūziķi ir arī lieliski pedagogi un vada meistarklases Armēnijas mūzikas skolās.
Koncertā Rīgā klausītājiem būs iespēja trio sniegumā dzirdēt Sergeja Rahmaņinova, Arvo Perta, Georga Pelēča, Mikaloja Konstantīna Čurļoņa, Aleksandra Spendiarova, Arno Babadžanjana un Arama Hačaturjana mūziku.


24.03.2020. plkst. 19.30 / VEF Kultūras pils Kamerzāle
Kamermūzikas koncertu un sarunu cikla COME PRIMA 14. programma 
JAKOB NOIMAN FESTIVAL BAND

Klarnetista, komponista un dziesminieka Jēkaba Nīmaņa izveidotā muzikālā apvienība “Jakob Noiman Festival Band” spēlē kopā kopš 2009. gada un atpazīstamību ieguvuši ar savu brīvo un “nepieradināto” pieeju muzicēšanai – grupa spēlē to, kas viņus pašus aizrauj un sajūsmina. Jēkabs stāsta: “Katrs koncerts ir piedzīvojums tā dalībniekiem. Ja tajā nebūs prieka, mēs apsolāmies beigt spēlēt uzreiz, tajā pašā mirklī. Lai gan žanriski esam mazliet iestrēguši klezmera un Balkānu tautu mūzikas fāzē, pamanāmies veldzēties arī citos žanros. Žanru koncepcijā ir tikai viens kritērijs, - spēlēt to, kas tajā brīdī aizrauj.” Ansamblis labprāt ļaujas arī džeza intonācijām, reizēm ienirst rokmūzikas vēsturē vai piedāvā savu skatījumu uz latviešu tautasdziesmu.
“Tā kā pats rakstu dziesmas, nekautrējos piedāvāt arī oriģinālkompozīcijas,” turpina Jēkabs. “Zināmākās no tām skan Jaunajā Rīgas Teātrī jau 16 gadus, bet citos teātros parādās epizodiski dažās izrādēs jau labu laiciņu. Šī mūzika reizēm pat ir senāka nekā grupa. Šajā koncertā pieteiksim savu desmitā gada eksistenci ar tādu kā retrospekciju. Mūsu eksistence nudien nav formāla, mēs pastāvam, jo spēlējam, tāpēc iespaidu un darbu, kurus vēlos rādīt ir tik daudz, ka grūtākais ir atlasīt.”
Grupas jubilejas koncerts izskanēs kā desmit radošo gadu rezumējums, kurā klausītājiem būs iespēja dzirdēt gan viņu atpazīstamāko žanrisko vizītkarti – klezmera un Balkānu tautu mūziku, gan arī dažādus kamermūzikas smalkumus – tādus kā, piemēram, Maijas Einfeldes, Marģera Zariņa un Manuela De Faljas kompozīciju pārlikumus. “Jakob Noiman Festival Band” ir piedalījušies “Latvijas pasākumu foruma mūziķu skatē” Liepājā, kā arī uzstājušies “Teātra bārā”, “Kalnciema kvartālā” un daudzās citās vietās Latvijā, kuru mākslinieciskais koncepts atbalsta brīvu gara lidojumu.


22.04.2020. plkst. 19.30 / VEF Kultūras pils Kamerzāle
Kamermūzikas koncertu un sarunu cikla COME PRIMA 15. programma 
NEREDZAMĀ MEKLĒJUMI / QUEST OF THE INVISIBLE

Naīsama Džalāla (Naïssam Jalal, Francija/Sīrija, flauta, vokāls, nejs)
Leonardo Montāns (Leonardo Montana, Francija, klavieres)
Klods Tčamitčjans (Claude Tchamitchian, Francija/Brazīlija, bass)

Sīriešu izcelsmes franču flautiste, dziedātāja un komponiste Naīsama Džalāla ir strauji uzlecoša zvaigzne uz Eiropas džeza skatuves. Džalālas muzikālā pasaule nebeidz pārsteigt, pateicoties viņas dinamiskajai virtuozitātei, oriģinalitātei, augstajai izpildījuma kvalitātei un spējai aust saites starp dažādām mūzikas kultūrām un estētiskajām gaumēm. Naīsamas daudzo māksliniecisko projektu vadlīnijas ir pilnīga nodošanās mūzikai un radīšana kā kalpošana. Sadarbība viņas jaunajā trio “Quest of the Invisible” ir garīgi meklējumi starp apceri un transu, klusumu un mūziku. Džalālas kompozīciju autentiskums aizved ceļojumā, kur klusumam ir centrālā vieta, savukārt ritma atkārtojumi un hipnotiskā forma ieved transā. Mūzikas skaņas glezno ainavas un sejas, stāsta par dažādu pasauļu krāsām un smaržām. Tas ir kā realitātes pilns sapnis, reizēm vētrains un dažkārt arī maigs, un šis Naīsamas muzikālais Visums gan pēc būtības, gan arī formas piešķir vārdam ‘brīvība’ pavisam jaunu nozīmi. Šajā jaunradē Naīsama Džalāla kopā ar brazīliešu pianistu Leonardo Montānu un pazīstamo franču kontrabasistu Klodu Tčamitčjanu dodas “neredzamā meklējumos”. Tāda paša nosaukuma 2019. gadā izdotais albums tiek uzņemts ar lielu atsaucību un iegūst augstāko apbalvojumu franču džeza mūzikā “Victoires du Jazz” kā "gada neklasificējamais albums".

Naīsama Džalāla dzimusi Parīzē, sīriešu ģimenē. Sešu gadu vecumā viņa iestājās konservatorijā un apguva klasiskās flautas spēli. 17 gadu vecumā Naīsama atklāja, kas ir improvizācija, pameta konservatoriju un devās turnejā pa Malī. Gadu vēlāk Naīsama devās savas izcelsmes meklējumos uz Sīriju. Dažus mēnešus studējusi klasisko arābu flautu (neju) Damaskas Lielajā arābu mūzikas institūtā, viņa pārcēlās uz Kairu, lai bagātinātu sevi vijoles spēlē pie lieliskā vijolnieka Abdu Dagera. Ēģiptē viņa satika klasiskās arābu mūzikas meistaru Fathi Salama, ar kuru viņa uzstājas visprestižākajos teātros un piedalījās grupu “El Dor El Awal” un “Bakash” dibināšanā. Spēlējot kopā ar dažādiem mūziķiem visdažādākajos mūzikas stilos, jaunā māksliniece starp mācībām un sevis meklējumiem atklāja un izveidoja sava stila pamatus.
Pēc atgriešanās Francijā, 2006. gadā viņa sāka sadarbību ar libāniešu reperi Rajesu Beku (Rayess Bek) uzstājoties Francijā, Vācijā, Beļģijā un Marokā. 2008. gadā kopā ar ūda spēlētāju Hazemu Šahinu (Hazem Shahine) uzstājās Ēģiptē, Libānā, Maltā, kā arī Arābu pasaules institūtā Parīzē, Francijā. 2009. gadā ar savu duetu “Noun Ya” viņa izdeva albumu “To Resistance”, ar kuru viesojās Francijā, Sīrijā, Japānā, Libānā un Tunisijā. 
Kopš 2010. gada Naīsama ir pamanāma Parīzes mūzikas telpā, pārvaldot visdažādākos mūzikas stilus – no repa līdz mūsdienu džezam, tango vai afro mūzikai. Viņa uzstājusies kopā ar tādiem starptautiski pazīstamiem džeza mūziķiem kā Hamidu Dreiku (Hamid Drake), Nelsonu Veru (Nelson Veras), Maiklu Bleiku (Michael Blake), Klodu Tčamitčjanu (Claude Tchamitchian), Hubertu Dupontu (Hubert Dupont) u.c., kā arī ar izciliem arābu mūzikas pārstāvjiem un reperiem no visas pasaules. 2011. gadā viņa izveidoja savu kvintetu “Rhythms of Resistance”, ar kuru uzstājās prestižos festivālos (piemēram, Jazz in Marciac, Jazz sous les pommiers, Jazz & The City, Tanjazz u.c.) un uz lielākajām skatuvēm Eiropā un Āfrikā, radot savai brīvajai personībai atbilstošu repertuāru. Džalāla producējusi divus kvinteta albumus: “Osloob Hayati” (2015) un “Almot Wala Almazala” (2016), kam sekoja vēl divi albumi 2018. gadā: “Al Akhareen”, kurā Naīsama pēta instrumentālā hiphopa iespējas kopā ar palestīniešu reperi Osloob, un “Liqaa” ar ēģiptiešu ūda spēlētāju Hazemu Šahinu. Albums “Osloob Hayati” kalpo kā skaņu celiņš daudzām dokumentālām filmām, Naīsama ir arī mūzikas autore trīs spēlfimām.

 

 

Share