Igora Moisejeva Krievijas Valsts akadēmiskā tautas deju ansambļa koncerts

Leģendārais Moisejeva ansamblis ved uz Latviju savu labāko programmu  Pasaules tautu dejas”

19. aprīlī uz Dailes teātra skatuves uzstāsies unikālais, neatkārtojamais un vēsturē pirmais profesionālais tautas deju kolektīvs – Moisejeva ansamblis. Tā repertuārā ir vairāk nekā 300 darbu. Gan to horeogrāfija, gan izpildījums ir dejas etaloni. Kopš gada un līdz pat šai dienai ansamblis, ko pasaulē pazīst kā Igor Moiseyev Ballet, nepārtraukti koncertē un astoņus mēnešus gadā pavada izbraukumos – pateicoties tik neticami lielam viesizrāžu skaitam, tas iekļuvis Krievijas Ginesa rekordu grāmatā. Turklāt vienmēr un visur guvis panākumus un iemantojis skatītāju mīlestību.

“Ansambļa mūžā bijis viens ļoti laimīgs apstāklis: kolektīvs ātri izpelnījās atzinību un vairākas desmitgades nepazina neveiksmes,” teica pats Igors Moisejevs (1906 – 2007), dižens horeogrāfs un spožs dejotājs, kam pašam bija pa spēkam izpildīt jebkuru – kā vīriešu, tā sieviešu – partiju, ko viņš bija radījis, liekot lietā neizsīkstošu iztēli un izdomu. Pirms ķēries pie revolucionārām pārmaiņām dejas mākslā, jaunais Moisejevs paspēja pastrādāt Lielajā teātrī – par solistu un baletmeistaru vienlaikus (viņam bija tikai 24 gadi, kad teātra afišas vēstīja par pirmajām horeogrāfa radītajām izrādēm – “Futbolistu” un “Veltīgo piesardzību”: šo rekordu  neviens tā arī nav pārspējis), iestudēja vērienīgās fizkultūras parādes Sarkanajā laukumā, bija pasniedzējs Maskavas Dailes teātrī un Maskavas horeogrāfijas skolā. Taču, kad 1937. gadā viņam izdevās īstenot savu sapni un nodibināt pasaulē pirmo profesionālo tautas deju kolektīvu, viņš sevi – visu un pilnībā – veltīja šim garabērnam. Un joprojām vadīja ansambli pat pēc savas 100 gadu jubilejas svinībām!  

Jau 83 gadus Igora Moisejeva Valsts Akadēmiskais tautas deju ansamblis dāsni dalās savā mākslā ar skatītājiem visās pasaules malās, un visur tā izrādes tiek izpārdotas. 1945. gadā kolektīvs viesojās Somijā, 1954. gadā – Ķīnā, 1955. gadā – Lielbritānijā, 1956. gadā – Libānā, Sīrijā un Ēģiptē, bet 1963. gadā devās pirmajā Dienvidamerikas turnejā. Tā uzstāšanās veicināja starpvalstu sakarus un ietekmēja pat modi – piemēram, pēc ansambļa viesizrādēm Francijā visa valsts steidzās aut kājās smalkos kazaku zābaciņus, 1958. gada vizīte ASV lika pamatus PSRS un Savienoto Valstu kultūras sakariem, bet 1989. gada koncerti Apsolītajā zemē palīdzēja iedibināt diplomātiskās attiecības starp Padomju Savienību un Izraēlu…

Labākās Moisejeva dejas ierakstītas vēsturē līdzās klasiskā baleta šedevriem – Mariusa Petipā “Ēnām” no “Bajadēras” un Baltā gulbja partijai no Ļeva Ivanova “Gulbju ezera”. Tās nav lemtas novecošanai, jo ir pārlaicīgas, allaž aktuālas un pieprasītas.   

Taču Moisejeva ansambļa ilgo un laimīgo dzīvi ir nodrošinājis vēl viens apstāklis – visu tā dalībnieku fenomenālā meistarība. Kopš 1943. gada kolektīva jaunā maiņa tiek audzināta un apmācīta Igora Moisejeva dibinātajā Tautas deju skolā-studijā. Šobrīd kolektīva sastāvā ir 90 dejotāju. Un tā ir jau astotā moisejeviešu paaudze!

Tagad Igora Moisejeva Valsts Akadēmisko tautas deju ansambli vada Krievijas Tautas māksliniece Jeļena Ščerbakova. 1994. gadā, pēc paša dižā Meistara ieteikuma, viņa kļuva par kolektīva direktori, bet kopš 2011. gada ir arī ansambļa mākslinieciskā vadītāja.

Igor Moiseyev Ballet viesizrādes Latvijā organizē producentu kompānija “Art Forte”. Ansambļa galvenais partneris Gazprombank (Krievija), viesizrāžu galvenais partneris kompānija Uralhim, atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Rīdzinekus sagaida ne tikai krāsains teatrāls šovs, bet arī unikāla iespēja redzēt dejotāju meistarību, kāda nav atrodama nekur citur pasaulē!

 
Nav gaidāmo pasākumu